Logo

Edward Prus - Rota Kresów

Edward Prus (ur. 1931 w Załoźcach, zm. 31 grudnia 2007) – polski historyk, politolog, działacz i aktywista narodowy, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. .

W 1946 przesiedlony do Polski. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Autor publikacji oraz szkiców historycznych poświęconych zbrodniom dokonanym na kresowej ludności polskiej przez Ukraińców z OUN i UPA, oraz prac na temat martyrologii Żydów i Polaków w czasie II wojny światowej na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Jego publikacje są przedmiotem krytyki m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, Timothy Snydera i innych historyków, ale Karol Grünberg i Bolesław Sprengel w pracy Trudne sąsiedztwo, wymieniają go wśród „autorów wartościowych prac”.

Działacz Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”. W stanie wojennym należał do grupy narzuconej Stowarzyszeniu PAX po odwołaniu przewodniczącego Ryszarda Reiffa. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w 1986 na podstawie pracy Z dziejów współpracy nacjonalistów ukraińskich z Niemcami w okresie II wojny światowej i okupacji. W 2001 został odznaczony Medalem Polonia Mater Nostra Est.

Jego prace charakteryzuje specyficzny język, nieużywany przez zawodowych historyków w swoich polemikach z innymi autorami (zob. hasło Edward Prus w Wikicytatach). Jest podejrzewany o sfabrykowanie antypolskiej uchwały krajowego prowidu OUN z 22 czerwca 1990 roku, mającej zawierać podstawowe założenia i cele polityki ukraińskich nacjonalistów wobec Polski po upadku bloku wschodniego. To podejrzenie obalił autor "Gorzkiej Prawdy" Wiktor Poliszczuk podając argumenty na oryginalność uchwały, od której ówczesne władze ukraińskich organizacji nie odcięły  się anie nie zaprzeczyły. 

ROTA KRESÓW  

Nie rzucim, ziemi skąd nasz ród,
ziem wschodnich nie sprzedamy.
Niczym nam Sybir, Katyń głód,
w nas duch jest nie złamany.
Pójdziem na hasło gdy da Bóg.
I padnie każdy wróg!
I padnie każdy wróg!
Powstanie Bogu wierny lud,
i chwyci miecz Chrobrego.
Jego idea zrodzi cud,
wstaną rycerze jego.
Za ojców grób - ojczysty próg.
Synowski spłacisz dług!
Synowski spłacisz dług!

Walczyć będziemy póki sił,
choć do skończenia świata,
aż się rozpadnie w proch i pył
i Teuton  i Azjata.
Odzyska ziemię dziadków wnuk,
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!

Lechicki posąg dowód dał,
odwiecznie lachów ród,
wraz z Światowidem wiernie trwał
nad rzeką Zbrucz  Słucz  Prut
Nie chcemy cudzych ziem ni ról.
Własnych nie damy pół!
Własnych nie damy pół!

Edward Prus

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.