Dzisiaj jest: 30 Wrzesień 2023        Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
PAŹDZIERNIK  w latach 1939 – 1948

PAŹDZIERNIK w latach 1939 – 1948

1 października - 1939 roku: W gajówce we wsi Szack pow. Luboml Ukraińcy zamordowali Polaka o nazwisku Sidorczuk, gajowego. - 1943 roku: We wsi Babin pow. Równe Ukraińcy zamordowali 58-letnią…

Readmore..

Odbywa się w tej chwili ogromne  „naprawianie” historii

Odbywa się w tej chwili ogromne „naprawianie” historii

/ Mapa Ukrainy z tzw. ziemiami etnicznymi Ciężko doświadczył los wojennej nienawiści ks. Józefa Jastrzębskiego, wikariusza parafii Toporów, który został napadnięty w 1942 r. wieczorem na drodze. Początkowo bronił się…

Readmore..

ANTYCHRYST PRZYSZEDŁ I PAŃSTWO NA ZIEMI ZAKŁADA

ANTYCHRYST PRZYSZEDŁ I PAŃSTWO NA ZIEMI ZAKŁADA

"Czerwony październik usiłował wyważyć otwarte drzwi wiodące do Europy. Wcześniej jednak u siebie rozpoczął masowe mordy „wrogów ludu”, niszczenie świątyń, wiernych i duchowieństwa, upatrując w nich największego zagrożenia, największych „wrogów…

Readmore..

A działo się to w końcu czwartego roku wojny, kiedy walczący naród polski poniósł ogromne ofiary

A działo się to w końcu czwartego roku wojny, kiedy walczący naród polski poniósł ogromne ofiary

/Ks. Wrodarczyk przecięty piłą ręczą Jeśli nie umiemy się upomnieć o tych, którzy ginęli w okrutny sposób tylko dlatego, że byli Polakami, nie zasługujemy na miano wspólnoty - napisał Stanisław…

Readmore..

Apel „Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!”

Apel „Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!”

Apel „Chrońmy wspólnie nasze dziedzictwo!” – inicjatywa digitalizacji polskich archiwaliów wytworzonych przez państwo polskie i jego instytucje w okresie II RP (dziś w zasobach Litwy, Białorusi i Ukrainy) – został…

Readmore..

XI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich  Świątniki 2023

XI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich Świątniki 2023

W małej, ale „wielkiej sercem” wsi Świątniki gm. Sobótka, u stóp góry Ślęza na Dolnym Śląsku odbędą się dwudniowe uroczystości i spotkanie kresowian niemal z całej Polski. Będzie to już…

Readmore..

Stali się ofiarą „pojednania”  polsko- ukraińskiego

Stali się ofiarą „pojednania” polsko- ukraińskiego

W Związku Sowieckim zasadniczą wagę przywiązywano do upamiętnienia bohaterów „wielkiej wojny ojczyźnianej", którym stawiano monumentalne pomniki, mniejszą zaś - do budowania i właściwego oznaczania mogił wojennych cywilnych ofiar wojen. O…

Readmore..

Moje Kresy – Anna  Muszczyńska cz.2

Moje Kresy – Anna Muszczyńska cz.2

/ Anna Muszczyńska w młodości Wojna trwała na dobre. Wojska hitlerowskie zaciekle broniąc każdej pozycji, cofały się jednak na zachód. Któregoś dnia słyszałam nawet nad naszą wsią Krzyż koło Tarnowa…

Readmore..

Warszawa: Upamiętnienie 80. rocznicy ludobójstwa  Mizoczy w pow. zdołbunowskim  z obchodami ukraińskiej niepodległości w tle.

Warszawa: Upamiętnienie 80. rocznicy ludobójstwa Mizoczy w pow. zdołbunowskim z obchodami ukraińskiej niepodległości w tle.

/ Tuż po złożeniu kwiatów i zapaleniu Światełek Pamięci” pod tablicą wołyńską. Foto KSI. W nocy z 24 na 25 sierpnia 1943 roku: W miasteczku Mizocz pow. Zdołbunów Ukraińcy podpalili…

Readmore..

Dramat Flotylli Pińskiej we wrześniu 1939

Dramat Flotylli Pińskiej we wrześniu 1939

/ Flotylla pińska Wczesną wiosną 1939 roku flotyllę zmobilizowano. Utworzono Oddział Wydzielony „Wisła”, który miał bronić Wybrzeża oraz Oddział Wydzielony „Prypeć” przeznaczony do ochrony granicy polsko-sowieckiej. Z myślą o przyszłych…

Readmore..

Kalendarium ludobójstwa  - wrzesień 1943

Kalendarium ludobójstwa - wrzesień 1943

Na przełomie sierpnia i września 1943 roku: We wsi Zaliśce pow. Łuck upowcy uprowadzili z domu 6 osób z rodziny Malinowskich, w tym matkę z 2 synami i jej rodzicami…

Readmore..

1 września -początek końca II RP, Polski kresowej

1 września -początek końca II RP, Polski kresowej

Kampania wrześniowa lub kampania polska 1939 albo wojna obronna Polski 1939....była to obrona terytorium Polski przed agresją militarną bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i…

Readmore..

Zapomniane bohaterstwo -Obrona Grodna 1939r.

Obrona Grodna 1939r była działaniami zbrojnymi prowadzonymi w dniach 20–22 września 1939 r. podczas agresji ZSRR na Polskę mające doprowadzić do obrony miasta przed wkraczającymi wojskami sowieckiego 15 Korpusu.

Obrona Grodna to jeden z ważniejszych rozdziałów naszej narodowej historii. Niestety nikt tego nie znajdzie nawet w najnowszym podręczniku do nauki historii, mimo, że w 1990 r. fakt ten upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza. Grodno ulubione miasto króla Stefana Batorego w czasach II RP było  jednym z większych miast garnizonowym. Stacjonowały w nim wszystkie rodzaje wojsk lądowych i lotnictwo. Tuż przed wybuchem wojny wojsko opuściło miasto, nikt nie spodziewał się uderzenia ze wschodu. 17 września 1939 roku, o poranku, Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granicę Rzeczpospolitej.

/ Obrona Grodna. Do takich czołgów Sowieci przywiązywali polskie dzieci

os Polski wydawał się przesądzony, a w obliczu nieuchronnej klęski marszałek Rydz-Śmigły w rozkazie wydanym późnym wieczorem 17 września napisał: "Miasta, do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii". Jak wspominają historycy: możliwości obronne największych miast wschodnich województw, w tym Wilna, Lwowa, Łucka, Kowla, Włodzimierza Wołyńskiego i Baranowicz, nie były najgorsze. Tymczasem już 19 września skapitulowało Wilno ,trzy dni później Sowieci byli już we Lwowie. Grodno, niespełna 50-tysięczne miasto na prawach powiatu w granicach województwa białostockiego, postanowiło się bronić. Stan liczebny obrońców nie przedstawiał się dobrze - ogółem nie przekraczał 2,5 tys. ludzi. Do walki wyznaczono dwa bataliony piechoty , mimo niepełnych stanów osobowych. Ponadto w mieście znajdowały się pododdziały piechoty przybyłej z Wilna, niewielkie siły żandarmerii i policji, a także żołnierze 5 pułku lotniczego z Lidy. Do obrony szykowała się też młodzież w tym harcerze, przeszkoleni wcześniej w ramach przysposobienia wojskowego.

18 września przez miasto przejechało Dowództwo Okręgu  Korpusu nr III z gen. Józefem Olszyną- Wilczyńskim zmierzające na Litwę. Razem z dowództwem miasto opuściło część żołnierzy i mieszkańców. Na miejscu pozostało zatem ok. 2 tys. zdeterminowanych obrońców, słabo uzbrojonych, przy całkowitym braku broni przeciwpancernej. 20 września rozpoczęło się oblężenie miasta. Tego dnia  rankiem pierwsze czołgi sowieckie z batalionu rozpoznawczego przejechały przez prowadzący do centrum Grodna most drogowy.  Nieprzyjacielskie pojazdy zostały ostrzelane m.in. bronią maszynową, a także obrzucone butelkami z benzyną oraz naftą.  "Pierwszy czołg spalono za pomocą butelek benzynowych przy ul. Mostowej, tuż obok koszar wojskowych. Następny trafiony został pociskiem działa przeciwlotniczego, strzelającego pociskami przeciwpancernymi z ulicy Mostowej w kierunku ulicy Lipowej. Na ulicy Lipowej obok budynku Szkoły Powszechnej im. Stefana Żeromskiego ogniem karabinowym uszkodzono także samochód pancerny, który stracił wskutek tego zdolność manewrową" -  tak zrelacjonował zaangażowany w bój o miasto harcerz Jan Siemiński. Obrońcy w sumie  niszczą 4 czołgi i samochód pancerny. Sami jednak ponoszą również straty w ludziach i sprzęcie- uszkodzeniu uległo jedno z dwóch działek przeciwlotniczych. Ostrzał sowieckiej artylerii niszczy miasto i tabory. Generał Wacław Przeździecki, przybyły do miasta wraz z polskimi posiłkami po walkach w rejonie Skidla (Brygada Rezerwowa Kawalerii "Wołkowysk"), który od 21 września faktycznie dowodził obroną miasta, zanotował: "W samym mieście rozpoczęły wystąpienia elementy komunistyczne, urządzając napady na pojedynczych żołnierzy i grupy mniejsze. Wysłałem kompanię policji dla patrolowania i rozbrojenia band komuny". 21 września sowieci uderzają na miasto 80 czołgami podzielonymi pomiędzy oddziałami piechoty. Obrońcy stawiali zacięty opór, ale tego dnia - w godzinach popołudniowych, przewaga sowiecka była już widoczna. 

/ Wacław Przeździecki. Fot. NAC. Po agresji ZSRR na Polskę był dowódcą obrony Grodna przed nacierającą Armią Czerwoną.

Sowieci jak wynika z relacji walczących Polaków, nie przebierali w środkach, czego przykładem było zastosowanie tzw. "żywych tarcz". "Chcę do mamy... - prosi 13-latek, jak się okazuje, to Tadeusz Jasiński, jedyne dziecko Zofii Jasińskiej, pół-sierota. Jest poważnie ranny, został 5-krotnie trafiony po tym, jak próbował roztłuc na wrogim czołgu butelkę z benzyną" - czytamy w relacji świadka wydarzeń.  Po południu 21 września gen. Przeździecki rozkazał nielicznemu wojsku opuścić miasto, w rękach polskich wciąż znajdowały się m.in. Stary Zamek, koszary oraz gmach szkoły zawodowej. Opór malał jednak z godziny na godziny. W międzyczasie miasto opuszczali też cywile, korzystając, że Sowieci nie zamknęli dróg ewakuacji na północ, w kierunku granicy litewskiej. Ostateczny atak Sowieci przypuścili przed południem 22 września. Opanowanie Grodna było faktem; do niewoli wzięto ok. 1000 jeńców (według niektórych źródeł: 1543 ). Wielu z nich, szczególnie dowódców WP, czerwonoarmiści zabili na miejscu. Ten sam los spotkał także kilkuset innych obrońców oraz mieszkańców zdobytego miasta, w tym nieletnich. Rozstrzeliwano ich w różnych miejscach kaźni, m.in. na terenie tzw. Psiej Górki oraz w okolicznych lasach. (  Wg polskich źródeł sowieci rozstrzelali co najmniej 300 cywilnych obrońców w tym harcerzy i uczniów szkół.  Według danych sowieckich, w natarciu na Grodno zginęło 53 żołnierzy Armii Czerwonej, 161 odniosło rany ( wg dowódców polskiej obrony:  sowieci stracili 800  żołnierzy) . Stracili 19  czołgów , 3 samochody pancerne i wóz łączności. Grodno zapisało się w historii II RP jako miasto, które najdłużej opierało się inwazji sowieckiej, zapoczątkowanej  17 września 1939r. W grudniu 1941 r. Wódz Naczelny gen. W. Sikorski podczas inspekcji Armii Andersa na  wschodzie natrafia na obrońców Grodna. Spotyka ich w 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty, późniejszych zdobywców z pod Monte Cassino. To wtedy wypowiedział słowa, których nie mógł dotrzymać z wiadomych przyczyn: " Jesteście nowymi Orlętami. Postaram się , żeby wasze miasto otrzymało Virtuti  Militari  i tytuł zawsze wiernego."

/ Grób obrońcy Grodna Tadzia Jasińskiego na Cmentarzu Farnym

Zaczerpnięte między innymi z :

1) " Obrona Grodna w 1939 roku - bohaterska i zapomniana"
https://belsat.eu/pl/obrona-grodna-w-1939-roku-bohaterska-i-zapomniana/
2) Waldemar Kowalski: " Jesteście nowymi Orlętami - bohaterska obrona Grodna w 1939 r." https://dzieje.pl/artykuly-historyczne/jestescie-nowymi-orletami-bohaterska-obrona-grodna-we-wrzesniu-1939-roku